Antt pomp firması olarak mekanik, kimyasal ve su salmastra satışını, montajını, bakımını ve servis hizmetini yerine getirmekteyiz. Sanayi sektöründe, üretim alanında çalışan kişiler çalışma saatlerini tümünü çeşitli meta aksamlara sahip olan makinelerin arasında geçirir. Çalışma aksamları içerisinde birçok çeşitli malzemenin bir orkestra gibi birbiri ile uyumlu çalışma sonucunda üretim yapılması mümkün olur.

Sanayi sektörü gibi üretime ve makineleşmeye dayalı olarak çalışan firmalarda bulunan makinelerin bir aksamının yanlış çalışması tüm üretimi durdurmaya yetebilir. Üstelik makinenin yanlış yapılması sonucunda üretim malzemesinin boşa gitmesi, yanlış baskı ve üretimlerin ortaya çıkması ile birlikte firmalar zarar da eder.

Çalışmaların aksamaması, üretimin devam etmesi, maddi anlamda zarara uğraşmamak için makinelerin düzgün çalışmasını sağlayacak bazı malzemelerin makineler üzerinde bulundurulması gerekir. Bunlardan bir tanesi de birçok farklı alanda sızdırma problemlerinin ortaya çıkmaması için salmastra ürünleridir.


Salmastra Nedir?

Sanayi sektöründe daha fazla makine kullanılmasından dolayı genellikle sanayi alanındaki cihazlarda kullanıldığı salmastra aynı zamanda tarım alanında da kullanılan cihazlar arasında yer almaktadır. Piyasa geneline bakıldığında yumuşak salmastra ve mekanik salmastra olmak üzere iki farklı salmastra türü dikkat çekmektedir.

Makinelerin çalışma prensipleri incelediğinde bir tanesi hareketli olarak çalışan diğeri durağan konumda olan makinelerin arasında sık sık sızdırmazlık problemlerinin ortaya çıktığı görülür. Makine çalışmasını olumsuz etkileyerek üretimde istenilen verimin alınmasına da engel olan bu durumun düzelmesi için sızdırmazlık problemlerinin ortadan kaldırılması gerekir.

Bir makinede meydana gelen sızdırmazlık sorunun ortadan kaldırılması için sızdırmazlık elemanları akla gelir. Sızdırmazlık elemanları arasında da en başarılı sonucu veren salmastra elemanıdır.

En basit şekli ile salmastra nedir sorusunu yanıtlamak gerekirse makine parçaları arasından kuvvet geçmesi gerekirken bir diğer yandan da akışkan ürünlerin makine parçaları arasından geçişinin engellenmesi için salmastra kullanılır.

Hem sanayi hem tarım alanında hem de farklı alanlarda da kullanıldığı görülen salmastra türlerinin yumuşak ve mekanik olarak iki ayrı grupta incelendiğini belirtmiştik. Eski yıllarda akışkan maddenin makine arasındaki kaçaklığını engellemek için kullanılan yumuşak salmastra, ciddi oranda akışkanın kaçmasını engellemediğinden dolayı yerini metal salmastraya bıraktı.

Günümüzde kullanım yaygınlığına bakıldığı zaman yumuşak salmastra daha çok tercih edilmektedir. Bu durum sadece Türkiye’de değil, sanayisi gelişmekte olan bütün ülkelerde basit çalışma koşullarının bulunmasından dolayı bu durum böyle. Mekanik salmastra konusunda bakım elemanı yetersizliğinin yaşanması da yumuşak salmastra kullanımının tercih edilmesine bir diğer neden olarak kabul edilir. Özellikle tarım alanında çok az bir kesim mekanik salmastra kullanımını tercih etmektedir.

Teknolojik gelişmelerin yaygınlaşmasının ardından genel olarak sektörlerde bulunan makinelerde mekanik salmastra seçeneklerinin kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Mekanik Salmastranın Avantajları

Çok yaygın bir şekilde kullanılmıyor olsa bile mekanik salmastra modelleri de kullanıcılarına bazı avantajlar sağlar. Bu sağladığı avantajlar, salmastra ihtiyacı duyan işletmenin aradığı özellikleri karşılıyor ve daha az masrafa neden oluyorsa kişiler metal salmastra kullanımını da tercih etmektedir.

Makinelerde sızdırmazlık elemanı olarak kullanıma uygun olan mekanik salmastranın sağlamış olduğu en önemli avantajı uzun süreli kullanıma sahip olmasıdır. Yani makinelerde bir kez kullanılmaya başladıktan sonra aynı mekanik salmastra ile uzun bir süre idare etmeniz mümkün. Birçok firma kullanım ömrüne dikkat ettiğinden dolayı mekanik salmastra kullanmayı tercih etmektedir.

Yumuşak salmastralara bakıldığında en büyük dezavantajı kullanım esnasında akışkan kaçağını bazen engellemede yeterli korumayı sağlayamadığı görülür. Bu nedenle birçok işletmeye sıkıntı çıkarır ve çeşitli masraflara yol açar. Mekanik salmastralara bakıldığında ise akışkan kaçağı (sızıntı) yok denilecek düzeyde görülür. Bu da yumuşak salmastralara göre daha büyük bir avantaj sağlar.

Üstelik sürekli bakım masrafının olması da birçok işletmenin tasarruf etmesine yardımcı olduğu için mekanik salmastralar tercih edilmektedir. Mil veya mil burcunda aşınmaya yol açmaması da mekanik salmastralar tarafından sağlanan önemli bir avantajdır.

Yumuşak Salmastranın Sağladığı Avantajlar

Yaygın kullanımı ile dikkat çeken yumuşak salmastraların da kullanıcılarına sağladığı bazı avantajlar bulunur.

Birçok firma, makinelerdeki akışkan kaçağını engellemek için tercih edecekleri salmastra türünü belirlerken genellikle masrafları ve ne kadar bir bütçe ayırmaları gerektiğini hesaplayarak salmastra türünü tercih ederler.

Yumuşak salmastra satış fiyatlarına bakıldığında satın alma maliyetlerinin mekanik salmastralara göre daha düşük olduğu dikkat çeker. Bundan dolayı da yumuşak salmastralar firmalar tarafından daha avantajlı olar kabul edilmektedir.

Cross Section of a Pump and Mechanical Seal

Yumuşak salmastranın sağladığı bir diğer önemli avantaj ise kurulum aşamasında ortaya çıkar. Kolay bir kuruluma sahip olan yumuşak salmastranın kurulumu için pompanın sökülmesine ihtiyaç duyulmaması sağladığı önemli bir avantaj olarak kabul edilir.

Yumuşak salmastraların kullanıcılarına sağlamış olduğu bu avantajların yanı sıra bazı dezavantajlara da sahiptir. Özellikle akışkan kaçağı konusunda her zaman yeterli korumayı sağlamaması en büyük dezavantajı olarak kabul edilir. Akışkan kaçağının engellenmesi için kullanılan bir malzemenin bu tür kaçak problemlerini engelleyememesi büyük bir dezavantajdır.

Bu yüzden de kişiler yumuşak salmastralar yerine daha fazla kullanım ömrüne sahip olan ve yumuşak salmastraya göre daha fazla koruma sağlayan mekanik salmastralara yönelmektedir.

Neden Mekanik Salmastra Kullanılmalı?

Yumuşak salmastra kullanıldığında pompalama yapılan ürün çalışmaya başladığında ciddi oranda akışkan kaçağı söz konusu olabilir. Bu da salmastra sisteminin görevini getirmediğinin göstergesidir. Mekanik salmastralar da ise pompalama mekanizmasının çalışması ile ortaya çıkan akışkan kaçağı yok denilecek kadar azdır. Daha fazla sızıntılama problemlerinin önüne geçtiği için mekanik salmastra sistemlerinin kullanılması tavsiye edilmektedir.

Sürtünme sorunları da kullanım ömrünü kısaltma ve işlevsellikte bazı sorunlara yol açar. Fakat mekanik salmastra ürünlerinin çalışması sırasında sürtünme sorunu ortaya çıkmaz. Bu nedenle kullanım ömrü uzayıp sürtünmeye bağlı sorunlar ortadan kalkarken bir diğer yandan da mekanik salmastralar daha fazla verimli çalışma sağlamaktadır.

Yumuşak salmastra sistemleri yapıları geri aşınmaya karşı dayanıksız bir yapıya sahiptir. Bu da kullanım ömrünü kısaltmakla kalmaz, aynı zamanda salmastra sisteminin sık sık bakıma ihtiyaç duymasına da yol açar. Ancak sürtünme problemleri ortadan kalktığı için mil üzerinde salmastranın sebep olduğu aşınmaların azaldığı da ortaya koyulan avantajlar arasında adından söz ettirmektedir.

Sızdırmazlık bölgesinde ortaya çıkan ısı problemlerini de en aza indiren mekanik salmastra sistemleri, sunduğu birçok avantaj ile yumuşak salmastralara göre daha iyi koruma sağladığını kanıtlamaktadır. Bu nedenle son yıllarda yumuşak salmastra yerine mekanik salmastra kullanımını tercih eden kullanıcı firmaların sayısı her geçen gün artış göstermektedir.

Sanayi ve tarım alanında çalışıyorsanız makine bakımlarının ne kadar sık ve düzenli yapılması gerektiğini bilirsiniz. Bakımın doğru ve zaman da uygulanması üretim verimini ve çalışma konforunu arttıran bir etkendir. Bu yüzden mekanik salmastranın bakım masraflarının az olması maddi açıdan firmalara büyük rahatlama sağlar.

Tasarımı ile birçok güçlüğün ve sızıntı sorunları konusunda ortaya çıkan problemlerin önüne tam anlamı ile geçmek için üretilen mekanik salmastra, sızıntı elemanları konusunda tercih ettiğiniz salmastradan tüm beklentilerinizi tam anlamı ile karşılamaktadır.

Satın alma maliyetleri yumuşak salmastra modellerinde daha ekonomik fiyat aralıkları ile kullanıcılara sunulsa da, kullanım ömrü, bakım masrafları, koruma etkisi göz önünde bulundurulduğunda hem kullanım hem de maddi anlamda mekanik salmastranın daha etkili olduğu görülmektedir.

Rotating and Stationary parts of a Seal

The Primary Seal

Parts of a Seal
Video Thumbnail

Servis Bölgelerimiz:

Mekanik salmastra satışı, montajı, servisi, bakımı

Kimyasal salmastra satışı, montajı, servisi, bakımı

Su salmastra satışı, montajı, servisi, bakımı

Tekirdağ – Çorlu – Ergene – Çerkezköy – Süleymanpaşa – Kapaklı – Malkara – Saray – Hayrabolu – Şarköy -Muratlı – Marmara Ereğlisi

İstanbul – Esenyurt – Büyükçekmece – Pendik – Bağcılar – Ümraniye – Bahçelievler – Sultangazi – Üsküdar – Maltepe – Gaziosmanpaşa – Kadıköy – Kartal – Başakşehir – Esenler – Avcılar – Kağıthane – Fatih – Sancaktepe – Ataşehir – Eyüpsultan – Beylikdüzü – Sarıyer – Sultanbeyli – Zeytinburnu – Güngören – Arnavutköy – Şişli – Bayrampaşa – Tuzla – Büyükçekmece – Çekmeköy – Beykoz – Beyoğlu – Bakırköy – Silivri – Beşiktaş – Çatalca – Şile – Adalar

Edirne – Keşan – Uzunköprü -İpsala – Havsa – Meriç – Enez – Süloğlu – Lalapaşa

Kırklareli – Lüleburgaz – Babaeski – Vize – Pınarhisar – Demirköy – Pehlivanköy – Kofçaz

Ankara – Çankaya – Keçiören – Yenimahalle – Mamak – Etimesgut – Sincan – Altındağ – Pursaklar – Gölbaşı – Polatlı – Çubuk – Kahramankazan – Beypazarı – Elmadağ – Akyurt – Şereflikoçhisar – Haymana – Bala – Kızılcahamam – Nallıhan – Ayaş – Kalecik – Çamlıdere – Güdül – Evren

İzmir – Buca – Karabağlar – Bornova – Konak – Karşıyaka – Bayraklı – Çiğli – Torbalı – Menemen – Gaziemir – Ödemiş – Kemalpaşa – Bergama – Menderes – Aliağa – Tire – Balçova – Urla – Narlıdere – Seferihisar – Çeşme – Kiraz – Dikili – Bayındır – Selçuk – Güzelbahçe – Foça – Kınık – Beydağ – Karaburun

Bursa – Osmangazi – Yıldırım – Nilüfer – İnegöl – Gemlik – Mustafakemalpaşa – Mudanya – Gürsu – Karacabey – Orhangazi – Kestel – Yenişehir – İznik – Orhaneli – Keles – Büyükorhan – Harmancık

Antalya – Kepez – Muratpaşa – Alanya – Manavgat – Konyaaltı – Serik – Aksu – Kumluca – Döşemealtı – Kaş – Korkuteli – Finike – Kemer – Elmalı – Demre – Akseki – Gündoğmuş – İbradı

Adana – Seyhan – Yüreğir – Çukurova – Sarıçam – Ceyhan – Kozan – İmamoğlu – Karataş – Karaisalı – Pozantı – Yumurtalık – Tufanbeyli – Feke – Aladağ – Saimbeyli

Konya – Selçuklu – Meram – Karatay – Ereğli – Akşehir – Beyşehir – Çumra – Seydişehir – Ilgın -Cihanbeyli – Kulu – Karapınar – Kadınhanı – Sarayönü – Bozkır – Yunak – Doğanhisar – Hüyük – Altınekin – Hadim – Çeltik – Güneysınır – Emirgazi – Tuzlukçu – Taşkent – Derebucak – Akören – Ahırlı – Derbent – Halkapınar – Yalıhüyük

Şanlıurfa – Haliliye – Eyyübiye – Siverek – Karaköprü – Viranşehir – Akçakale – Suruç – Birecik – Harran – Ceylanpınar – Bozova – Hilvan – Halfeti

Gaziantep – Şahinbey – Şehitkamil – Nizip – İslahiye – Nurdağı – Araban – Oğuzeli – Yavuzeli – Karkamış

Kocaeli – Gebze – İzmit – Darıca – Körfez – Gölcük – Derince – Çayırova – Kartepe – Başiskele – Karamürsel – Kandıra – Dilovası

Mersin – Tarsus – Toroslar – Yenişehir – Akdeniz – Mezitli – Erdemli – Silifke – Anamur – Mut – Bozyazı – Gülnar – Aydıncık – Çamlıyayla

Diyarbakır – Bağlar – Kayapınar – Yenişehir – Ergani – Bismil – Sur – Silvan – Çınar – Çermik – Dicle – Kulp – Hani – Lice – Eğil – Hazro – Kocaköy – Çüngüş

Hatay – Antakya – İskenderun – Defne – Dörtyol – Samandağ – Kırıkhan – Reyhanlı – Arsuz – Altınözü – Hassa – Payas – Erzin – Yayladağı – Belen – Kumlu

Manisa – Yunusemre – Akhisar – Şehzadeler – Turgutlu – Salihli – Soma – Alaşehir – Saruhanlı – Kula – Demirci – Kırkağaç – Sarıgöl – Gördes – Selendi – Ahmetli – Gölmarmara – Köprübaşı

Kayseri – Melikgazi – Kocasinan – Talas – Develi – Yahyalı – Bünyan – İncesu – Pınarbaşı – Tomarza – Yeşilhisar – Sarıoğlan – Hacılar – Sarız – Akkışla – Felahiye – Özvatan

Samsun – İlkadım – Atakum – Bafra – Çarşama – Canik – Vezirköprü – Terme – Tekkeköy – Havza – 19 Mayıs – Alaçam – Kavak – Ayvacık – Salıpazarı – Asarcık – Ladik – Yakakent

Balıkesir – Karesi – Altıeylül – Bandırma – Edremit – Gönen – Ayvalık – Burhaniye – Bigadiç – Susurluk – Dursunbey – Sındırgı – İvrindi – Erdek – Havran – Kepsut – Manyas – Savaştepe – Gömeç – Balya – Marmara

Kahramanmaraş – Onikişubat – Dulkadiroğlu – Elbistan – Afşin – Türkoğlu – Pazarcık – Göksun – Andırın – Çağlayancerit – Nurhak – Ekinözü

Van – İpekyolu – Erciş – Tuşba – Edremit – Özalp – Çaldıran – Muradiye – Başkale – Gürpınar – Gevaş – Çatak – Saray – Bahçesaray

Aydın – Efeler – Nazilli – Söke – Kuşadası – Didim – İncirliova – Çine – Germencik – Bozdoğan – Köşk – Kuyucak – Koçarlı – Sultanhisar – Karacasu – Buharkent – Yenipazar – Karpuzlu

Denizli – Pamukkale – Merkezefendi – Çivril – Acıpayam – Tavas – Honaz – Sarayköy – Buldan – Kale – Çal – Çameli – Serinhisar – Bozkurt – Güney – Çardak – Bekilli – Babadağ – Beyağaç – Baklan

Sakarya – Adapazarı – Serdivan – Akyazı – Erenler – Hendek – Karasu – Geyve – Arifiye – Sapanca – Pamukova – Ferizli – Kaynarca – Kocaeli – Söğütlü – Karapürçek – Taraklı

Muğla – Bodrum – Fethiye – Milas -Menteşe – Marmaris – Seydikemer – Ortaca – Yatağan – Dalaman – Köyceğiz – Ula – Datça – Kavaklıdere

Eskişehir – Odunpazarı – Tepebaşı – Sivrihisar – Çifteler – Seyitgazi – Alpu – Mihalıççık – Mahmudiye – İnönü – Beylikova – Günyüzü – Sarıcakaya – Mihalgazi – Han

Mardin – Kızıltepe – Artuklu – Midyat – Nusaybin – Derik – Mazıdağı – Dargeçit – Savur – Yeşilli – Ömerli

Trabzon – Ortahisar – Akçaabat – Araklı – Of – Yomra – Arsin – Vakfıkebir – Sürmene – Maçka – Beşikdüzü – Çarşıbaşı – Çaykara – Tonya – Düzköy – Şalpazarı – Hayrat – Köprübaşı – Dernekpazarı

Malatya – Yeşilyurt – Battalgazi – Doğanşehir – Akçadağ – Darende – Hekimhan – Pütürge – Yazıhan – Arapgir – Kuluncak – Arguvan – Kale – Doğanyol

Erzurum – Yakutiye – Palandöken – Aziziye – Horasan – Oltu – Pasinler – Karayazı – Hınıs – Tekman – Karaçoban – Aşkale – Tortum – Şenkaya – Çat – Köprüköy – İspir – Narman – Uzundere – Olur – Pazaryolu

Ordu – Altınordu – Ünye – Fatsa – Perşembe – Kumru – Korgan – Gölköy – Akkuş – Aybastı – Ulubey – Mesudiye – İkizce – Gürgentepe – Çatalpınar – Çaybaşı – Kabataş – Çamaş – Gülyalı – Kabadüz

Afyonkarahisar – Sandıklı – Dinar – Bolvadin – Sinanpaşa – Emirdağ – Şuhut – Çay – İhsaniye – İncehisar – Sultandağı – Çobanlar – Dazkırı – Başmakçı – Hocalar – Bayat – Evciler – Kızılören

Sivas – Şarkışla – Yıldızeli – Suşehri – Gemerek – Zara – Kangal – Gürün – Divriği – Koyulhisar – Hafik – Altınyayla – Ulaş – İmranlı – Akıncılar – Gölova – Doğanşar

Adıyaman – Kahta – Besni – Gölbaşı – Gerger – Sincik – Çelikhan – Tut – Samsat

Tokat – Erbaa – Turhal – Niksar – Zile – Reşadiye – Almus – Pazar – Yeşilyurt – Artova – Başçiftlik – Sulusaray

Batman – Kozluk – Sason – Beşiri – Gercüş – Hasankeyf

Zonguldak – Ereğli – Çaycuma – Devrek – Kozlu – Alaplı – Kilimli – Gökçebey

Elazığ – Kovancılar – Karakoçan – Palu – Arıcak – Baskil – Maden – Sivrice – Keban – Alacakaya – Ağın

Kütahya – Tavşanlı – Simav – Gediz – Emet – Altıntaş – Domaniç – Hisarcık – Aslanpa – Çavdarhisar – Şaphane – Pazarlar – Dumlupınar

Çanakkale – Biga – Çan – Gelibolu – Ayvacık – Yenice – Ezine – Bayramiç – Lapseki – Gökçeada – Eceabat – Bozcaada

Osmaniye – Kadirli – Düziçi – Bahçe – Toprakkale – Sümbas – Hasanbeyli

Ağrı – Patnos – Doğubeyazıt – Diyadin – Eleşkirt – Tutak – Taşlıçay – Hamur

Çorum – Sungurlu – Osmancık – İskilip – Alaca – Bayat – Kargı – Mecitözü – Ortaköy – Uğurludağ – Dodurga – Oğuzlar – Laçin – Boğazkale

Şırnak – Cizre – Silopi – İdil – Uludere – Beytüşşebap – Güçlükonak

Giresun – Bulancak – Espiye – Görele – Tirebolu – Şebinharahisar – Dereli – Keşap – Yağlıdere – Piraziz – Eynesil – Alucra – Çamoluk – Güce – Doğankent – Çanakçı

Isparta – Yalvaç – Eğirdir – Şarkikaraağaç – Gelendost – Keçiborlu – Senirkent – Sütçüler – Gönen – Uluborlu – Atabey – Aksu – Yenişarbademli

Yozgat – Sorgun – Akdağmadeni – Yerköy – Boğazlıyan – Sarıkaya – Çekerek – Şefaatli – Çayıralan – Saraykent – Kadışehri – Aydıncık – Yenifakılı – Çandır

Aksaray – Ortaköy – Eskil – Gülağaç – Güzelyurt – Sultanhanı – Ağaçören – Sarıyahşi

Muş – Bulanık – Malazgirt – Varto – Hasköy – Korkut

Düzce – Akçakoca – Kaynaşlı – Gölyaka – Çilimli – Gümüşova – Yığılca – Cumayeri

Kastamonu – Tosya – Taşköprü – Cide – İnebolu – Araç – Devrekani – Bozkurt – Daday – Azdavay – Çatalzeytin – Pınarbaşı – Küre – Doğanyurt – İhsangazi – Şenpazar – Abana – Hanönü – Seydiler – Ağlı

Uşak – Banaz – Eşme – Sivaslı – Ulubey – Karahallı

Niğde – Bor – Çiftlik – Ulukışla – Altunhisar – Çamardı

Bitlis – Tatvan – Güroymak – Ahlat – Hizan – Mutki – Adilcevaz

Rize – Çayeli – Ardeşen – Pazar – Fındıklı – Güneysu – Kalkandere – İyidere – Derepazarı – Çamlıhemşin – İkizdere – Hemşin

Amasya – Merzifon – Suluova – Taşova – Gümüşhacıköy – Göynücek – Hamamözü

Siirt – Kurtalan – Pervari – Baykan – Şirvan – Eruh – Tillo

Bolu – Gerede – Mudurnu – Göynük – Mengen – Yeniçağa – Dörtdivan – Seben – Kıbrıscık

Nevşehir – Ürgüp – Avanos – Gülşehir – Derinkuyu – Acıgöl – Kozaklı – Hacıbektaş

Kars – Kağızman – Sarıkamış – Selim – Digor – Arpaçay – Akyaka – Susuz

Kırıkkale – Yahşihan – Keskin – Delice – Bahşılı – Sulakyurt – Balışeyh – Karakeçili – Çelebi

Hakkari – Yüksekova – Şemdinli – Derecik – Çukurca

Bingöl – Genç – Solhan – Karlıova – Adaklı – Kiğı – Yedisu – Yayladere

Yalova – Çiftlikköy – Çınarcık – Altınova – Armutlu – Termal

Burdur – Bucak – Gölhisar – Yeşilova – Çavdır – Tefenni – Ağlasun – Karamanlı – Altınyayla – Çeltikçi – Kemer

Karaman – Ermenek – Sarıveliler – Ayrancı – Kazımkarabekir – Başyayla

Karabük – Safranbolu – Yenice – Eskipazar – Eflani – Ovacık

Kırşehir – Kaman – Mucur – Çiçekdağı – Akpınar – Boztepe – Akçakent

Erzincan – Tercan – Üzümlü – Refahiye – İliç – Çayırlı – Kemah – Kemaliye – Otlukbeli

Bilecik – Bozüyük – Osmaneli – Söğüt – Gölpazarı – Pazaryeri – Yenipazar – İnhisar

Sinop – Boyabat – Gerze – Ayancık – Durağan – Türkeli – Erfelek – Saraydüzü – Dikmen

Iğdır – Tuzluca – Aralık – Karakoyunlu

Bartın – Ulus – Amasra – Kurucaşile

Çankırı – Çerkeş – Ilgaz – Orta – Şabanözü – Kurşunlu – Yapraklı – Kızılırmak – Eldivan – Atkaracalar – Korgun – Bayramören

Artvin – Hopa – Borçka – Arhavi – Yusufeli – Şavşat – Ardanuç – Kemalpaşa – Murgul

Gümüşhane – Kelkit – Şiran – Kürtün – Torul – Köse

Kilis – Musabeyli -Elbeyli – Polateli

Ardahan – Göle – Çıldır – Hanak – Posof – Damal

Bayburt – Demirözü – Aydıntepe

Tunceli – Pertek – Çemişgezek – Mazgirt – Ovacık – Hozat – Pülümür – Nazımiye

Call Now ButtonHemen Arayın